fbpx

Máte představivost? A jste si jisti, že víte co to je?

Když se řekne představivost, hodně lidí je přesvědčeno o tom, že žádnou představivost nemají. To, že si neumí představovat předměty, pak považují za překážku, která jim brání v různých duchovních a meditačních technikách. Jsou totiž přesvědčeni, že když si mají něco představit, že musejí vidět obrazy toho, co si přestavují. Také jsou přesvědčeni, že většina lidí vidí své představy v obrazech.

Ve skutečnosti je to ale právě naopak. Je mnohem méně těch, kteří při představování si něčeho, vidí svou představu jako obraz. Představa je však něco jiného. Nejjednodušší bude, když spolu uděláme takový malý experiment.

Než se pustíte do dalšího čtení, připravte si tužku a papír. Máte? Tak můžete číst úkol v dalším odstavci.

Přečtete si slovo v uvozovkách, to si napíšete na papír a pod ním pak budete popisovat předmět, který to slovo vyjadřuje. Napište vše, co vás napadne a klidně i to, u čeho vám rozum říká, že je to nesmysl. Pokud vás nenapadá vhodné slovo, klidně tu myšlenku nakreslete. Popište alespoň třetinu stránky. Připraveni?

Napište si slovo „STUDNA“ a pište opravdu cokoli vás napadne. Další odstavec si přečtěte, až budete mít hotovo.

Na jeden příklad se můžete podívat tady.>>>

Tak to, co jste napsali a nakreslili na papír, je vaše představivost o tom, co vyjadřuje slovo studna. Můžeme klidně říct, že jste si na chvíli představovali studnu. Vše co jste psali a kresli, jste si představovali.

Představa tedy nemusí být vždy obraz. Představivost máte v myšlenkách, které vás k danému tématu, předmětu nebo slovu napadnou. Každý máme nějakou představu o tom, jak vypadá studna. To platí o čemkoliv, s čím jste se setkali nebo o čem jste alespoň slyšeli. Zkuste si teď ještě jedno slovo – už nemusíte psát na papír. Stačí si v duchu říct první myšlenky, které vás k tomu slovu napadnou. Připraveni? „PÍSEK“

Co vše vás napadá? Tak to je vaše představivost. Tedy to, že nevidíte obrazy neznamená, že nemáte představivost. A už také víte, že i vy nějakou představivost máte.

A pokud vidíte obrazy, je to jenom dobře. Pravděpodobně patříte mezi ty, kteří mají nadání k nějaké umělecké činnosti. Skladatelé slyší hudbu, malíři vidí své obrazy, architekti vidí uspořádání interiérů a/nebo exteriérů. Ale i když k nim nepatříte, není to na překážku tomu, abyste se svou představivostí pracovali.

A jestli jste svou představivost právě objevili, nevadí. Klidně, až si budete chtít něco představit, vezměte si papír a tužku, a pište vše, co vám myšlenky přinesou. Časem začnete svou představivost používat i bez papíru.

Komentáře
  1. I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a quick visit this website on regular
    basis to take updated from latest reports.

Komentáře nejsou povoleny.