fbpx

Emoce jako jazyk naší duše

Na svém blogu už jsem několikrát zmínil pojem vibrace v různých souvislostech. Řekl jsem také, že vibrace naší osobnosti mají zásadní vliv na to, co nám život poskytuje.

Také jsem napsal, že tyto vibrace jsou takového charakteru, který nejsme schopni pochopit naší myslí, ani změřit nebo nějak vědecky charakterizovat. A přesto že mají pro náš život zásadní význam, jsme o nich zatím schopni říct jen, že jsou a to je asi tak všechno.

Jak tedy vibracím porozumět tak, aby nám toto pochopení umožnilo ovlivnit to, co nám do života bude přicházet? Jak ovlivnit, co nám Zákon přitažlivosti bude přitahovat do našeho života?

Tím, co nám umožní pracovat s vibracemi, jsou naše emoce. Naše emoce v nás vyvolávají určité pocity, ale především jsou naše emoce takovým ukazatelem vibrací naší osobnosti. Stačí, když porozumíme svým emocím a budeme schopni řídit to, co nám do života bude přicházet.

Funguje to skoro stejně jako turistický rozcestník na horách. Musíte znát název toho místa a vydat se směrem, kterým ukazuje rozcestník, abyste došli tam, kam chcete.

Emoční rozcestník funguje podobně. Když rozumíte tomu, co konkrétní emoce vyjadřují, můžete se rozhodnout, ke které emoci se chcete dostat.

Emoce jsou taková slovíčka jazyka naší duše, kterými nám duše sděluje, jakou vibraci naše osobnost právě obsahuje. Například když jsme smutní, vnímáme smutek. Emoci, kterou při tom vnímáme je emoce smutku. Naše osobnost vibruje smutkem.

V tom okamžiku si přitahujeme do života vše, co tuto vibraci smutku nějakým způsobem obsahuje. Začneme dostávat smutné správy, začnou se nám dít věci, které náš smutek budou zvětšovat a to až do okamžiku, než začneme pociťovat jinou emoci. Tedy až do doby, než se přeladíme na jinou vibraci.

Když začneme pociťovat radost (naše osobnost začne vibrovat radostí), začneme k sobě přitahovat vše radostné. Můžeme tedy říct, že to, jakou máme právě emoci, nám přitahuje do života to, co tato emoce představuje.

A jak toto přitahování funguje?

Vezměme si třeba tu emoci radosti. Když pociťujeme radost, přitahujeme si k sobě vše, co nám v daný okamžik udělá radost. Potkáme přítele, kterého jsme dlouho neviděli a máme radost ze setkání. Dostaneme nápad, abychom někam zašli a tam se nám přihodí něco radostného. Nebo nás napadne řešení, které jsme nemohli dlouho objevit. Naše nápady nás začnou inspirovat k tomu, abychom něco udělali, a když to uděláme, budeme mít z toho radost.

Stejně to však funguje, i když vibrujeme rozčílením. Nasedneme do auta a vydáme se na cestu, pojedeme takovými místy, kde nás ostatní budou opět rozčilovat. Vybavte si nějaký svůj den Blbec. To mohlo vypadat asi nějak takhle: Celý svět se proti mně spikl. I ten debil Jarda mně dnes sere dvojnásob. A to ani nemluvím o té příšerné cestě z práce domů. Kolona jak v neděli odpoledne a k tomu všemu ještě ten debil, co tak strašně spěchal, málem jsem nabral toho před sebou. Už jak jsem ráno rozlil tu kávu, věděl jsem, že to bude Den Blbec.

Toto vše, ty situace, ty lidi a okolnosti, jsme si ten den přitáhli do života. Ta kolona sama o sobě nemusí mít vibraci rozčílení, ale v kontextu dané situace nám právě takovou vibraci v danou chvíli přináší. Dostaneme se třeba do kolony způsobené něčí havárií a budeme se rozčilovat, že nestihneme schůzku, na kterou spěcháme. Když nás červená na semaforu rozčiluje, bude mít semafor, až tam přijedeme, stoprocentně červenou.

Co se s tím dá dělat?

Říkám tomu – emočně se přeladit. Je mnoho technik, jak to lze provést. Ladit se můžeme cestou osobního rozvoje, pozitivním myšlením, meditací, rozjímáním, ovládáním myšlenek, odpouštěním křivd, které nám někdo způsobil nebo které jsme způsobili jiným a mnoho dalších technik.

Abyste se uměli přeladit správně, je vhodné porozumět emoční škále. Porozumět emoční škále znamená, umět se po ní pohybovat. Emoční škála tvoří takové schodiště, po kterém se musíte naučit chodit. Jakmile se to naučíte, bude pro vás mnohem snazší dosahovat emocí, které chcete do vaší osobnosti dostat.

Podobně jako schody na schodišti, umí málokdo brát po dvou a více schodech na jednou, když chce jít nahoru. Stejně tak se po emoční škále dá jít nahoru pouze po jednotlivých stupních. Jen trénovaní jedinci dokáží brát více stupňů najednou. A tak stejně jako když spadnete na schodišti, jste schopni se skutálet až dolů, tak stejně můžete na emoční škále spadnout. Dolů to jde velice snadno a mnohdy i bolestivě rychle.

Na obrázku máte emoční stupnici a také popis, jak s touto stupnicí pracovat. Identifikovat svůj aktuální stupeň nebude pro nikoho tak těžké. Otázkou je, jak se na vyšší stupeň vlastně dostávat. Do tohoto textu se mi už toho moc nevejde (obšírněji se tomuto tématu věnuji ve svém připravovaném e-booku), tak alespoň jednu ukázku jak na to.

Pohádali jste se třeba se svou dcerou, protože vám nepomáhá s domácími pracemi. Nestará se ani o své osobní věci a v jejím pokoji je strašný nepořádek. Zdá se, že vaše snaha udržet pořádek v domácnosti je jí lhostejná. Nejenže vám nepomáhá, ale vypadá to, jako by chtěla vaše úsilí přímo hatit.

Vezměte si tužku, papír a zapište si  myšlenky, které vám právě znějí v hlavě:

[Dceřino jméno] mi úmyslně ztěžuje život.
Vůbec jí na mně nezáleží.
Ani ji nenapadne udělat svůj díl práce.

Tyto myšlenky obsahují emoce na 10. stupni. V případě tohoto textu jsem identifikoval emoce – nespokojenost a podrážděnost. Samozřejmě vy můžete identifikovat, ve svých takových myšlenkách, emoce jiné. Třeba stupeň 12. nebo dokonce 15. Někdo z vás muže třetí větou vyjadřovat hněv, což je až 17. stupeň.

Jakmile napíšete několik vět, které vyjadřují, jakou máte právě emoci, udělejte toto prohlášení: Přijdu teď na nějaké myšlenky, které se toho týkají a z nichž mám o něco lepší pocit. Po tomto prohlášení si zaznamenejte vše, co vás napadne. Až napíšete všechny myšlenky, znovu si každou myšlenku přečtěte a prociťujte, zda z ní máte pocit stejný, horší nebo lepší. Výsledek si k dané myšlence dopište. Může to vypadat třeba takto:

Nikdy mě neposlouchá. (stejný pocit)
Chci, aby byla zodpovědnější. (stejný pocit)
Neměla bych po ní uklízet. (stejný pocit)
Měla jsem ji lépe vychovat. (horší pocit)
Přála bych si, aby se mne její otec víc zastal. (horší pocit)
Uklizený dům je pro mne důležitý. (o něco lepší pocit)
Vím, že se jí toho hodně honí hlavou. (lepší pocit)
Vzpomínám si, jaké to bylo, když jsem také byla v pubertě. (lepší pocit)
Vzpomínám si, jaká to byla roztomilá holčička. (lepší pocit)
Přeji si, aby to stále byla ta roztomilá malá holčička. (lepší pocit)
Nevím si s tím rady. (horší pocit)
Vždyť to nemusím vyřešit všechno ještě dnes. (lepší pocit)
Má přece spoustu jiných vlastností, které na ní miluji. (lepší pocit)
Vím, že život je důležitější než uklizený dům. (lepší pocit)
Mělo by být naprosto normální, že chci mít uklizený dům. (horší pocit)
Je v pořádku, že chci, aby byl dům uklizený. (lepší pocit)
Nevadí, že jí teď na tom nezáleží. (lepší pocit)

Proces – Ze které myšlenky mám lepší pocit? – Vám pomůže vědomě určovat vaši momentální emoci. Jde o to, z čeho máte lepší pocit. V případě vaší dcery to nemusí být hned zřejmé.

Zkusím vám to ukázat třeba takto: Chcete novou kuchyň, ale museli byste se zadlužit. Lepší pocit vám přinese myšlenka, že se sice zadlužíte, ale budete mít novou kuchyň? Nebo myšlenka, že raději počkáte na později, ale nebudete zadluženi?. Která myšlenka ve vás vyvolává lepší pocit? Když na sebe budete mít zlost kvůli nemodernosti vaší kuchyně, nebo když si řeknete, že je to pro tuto chvíli dokonalá kuchyň a že ji budete stále zdokonalovat stejně, jako se neustále zdokonalujete vy sami?

Nebo – co ve vás vyvolává lepší pocit: ocenit něco, nebo zavrhnout něco? Když zatleskáte tomu, co jste udělali, nebo když se budete kritizovat, že jste se dost nesnažili? Přemýšlejte o tom. Když budete nad svými emocemi uvažovat a porovnávat je mezi sebou, začne to pro vás být srozumitelnější.

Když tedy máte vybrány ty myšlenky, ze kterých máte lepší pocit. Nastala doba na vhodné ladění. Víte, na kterém stupni se nacházíte, a to, kam se chcete dostat, jsou pocity, které vám přinesou myšlenky, ze kterých máte lepší pocit. Vyberte si z nich jednu nebo dvě, které vám jsou nejpříjemnější, a meditujte o nich. Inspirací pro vaše další myšlenky vám může být právě emoční stupnice. Snažte se dostat k emocím na nejbližším vyšším stupni.

Co je to meditace, si můžete přečíst v dalším článku na mém blogu. Vhodná pro vás může být například relaxační meditace. Nebo si pusťte nějakou meditační hudbu a snažte se udržet vybranou myšlenku, co nejdéle to půjde. Vašim záměrem je cítit se o něco lépe, než jste se cítili před chvilkou.

Napište mi o svých zkušenostech s emoční škálou. Pomůžete tím i ostatním.

Přečíst Co je to meditace

Komentáře
 1. Shay napsal:

  Hey there! This is my first visit to your blog!
  We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.

  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 2. Luella napsal:

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. Cheers

 3. Barbra napsal:

  I know this site offers quality dependent
  posts and additional material, is there any other site which presents such
  things in quality?

 4. Sherri napsal:

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your web site offered us with valuable information to work on. You have done an impressive
  job and our whole community will be grateful to you.

 5. Christen napsal:

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for link

 6. Sondra napsal:

  Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work. If you’re
  even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 7. Francesco napsal:

  Howdy, There’s no doubt that your website may be having web browser compatibility issues.
  Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in IE,
  it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads
  up! Apart from that, fantastic blog!

 8. Hugo napsal:

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have created some nice methods and we are looking
  to swap methods with other folks, why not shoot me an email if interested.

 9. Lemuel napsal:

  Hi, Neat post. There’s an issue with your site in internet explorer, might check this?

  IE still is the marketplace leader and a good element
  of people will leave out your magnificent writing due to this problem.

 10. Timmy napsal:

  Greetings I am so happy I found your web site, I really found you by accident, while I was
  searching on Yahoo for something else, Nonetheless I am here now and would just like to
  say thanks a lot for a tremendous post and a all round interesting blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have
  book-marked it and also added in your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb work.

 11. Veta napsal:

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I certainly
  get annoyed while people think about worries that they just
  don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects ,
  people could take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 12. Kasha napsal:

  I read this post fully on the topic of the resemblance of most up-to-date and
  previous technologies, it’s awesome article.

 13. Arianne napsal:

  Wow, this article is nice, my younger sister is analyzing these things, so I am going
  to inform her.

 14. Quincy napsal:

  Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work so I decided to check
  out your website on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell
  phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good blog!

 15. Susie napsal:

  I read this paragraph fully concerning the difference of newest
  and preceding technologies, it’s amazing article.

 16. Steve napsal:

  After looking at a few of the articles on your web page, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark site list and will be
  checking back soon. Please check out my web site too and let me
  know how you feel.

 17. Renee napsal:

  Fantastic beat ! I would like to apprentice even as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog web site? The account helped me a applicable deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast offered bright transparent
  concept

  • Radek Trojan napsal:

   If you want to make sure you find out about a new article, download anything from my website that is free to download. This will add your address to my database.

 18. joe biden hat napsal:

  Hi there Dear, are you genuinely visiting this website regularly, if so then you will without
  doubt obtain nice experience.

 19. bit.ly napsal:

  This blog was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I have found something that helped me. Many thanks!

 20. camo phone case napsal:

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks!

 21. aqudylyxh napsal:

  Огромное тебе СПАСИБО

 22. What’s up, this weekend is good for me, as this occasion i am reading this enormous informative article here at my residence.

 23. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

 24. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked
  up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this site, as I experienced to
  reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect
  your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with
  Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and
  can look out for a lot more of your respective intriguing content.

  Make sure you update this again very soon.

 25. What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this article i thought i could also create comment due to this sensible paragraph.

 26. Mixlex napsal:

  Thank you very much for the invitation :). Best wishes.
  PS: How are you? I am from France 🙂

 27. g napsal:

  Terrific article! This is the type of info that should be shared
  across the internet. Shame on the search engines for no longer positioning this post upper!
  Come on over and consult with my website . Thanks =)

 28. g napsal:

  You really make it seem so easy along with your presentation however I find this topic to be
  actually one thing which I believe I would by no means understand.
  It seems too complex and extremely wide for me. I’m taking a look ahead on your subsequent submit, I will attempt to get the hang of it!

 29. g napsal:

  I am really inspired together with your writing abilities and
  also with the format in your weblog. Is that this a paid subject matter or did you customize it yourself?
  Anyway stay up the excellent quality writing, it is uncommon to
  look a great blog like this one today..

 30. g napsal:

  This paragraph presents clear idea in favor of the new viewers of blogging, that really how to do blogging.

 31. Leasp napsal:

  What a nice comment that makes a lot of sense. I am very interested in this topic and glad to find some information about it here.

 32. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It
  positively helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & aid different users like its aided me.
  Great job.

 33. І lovеd this pⲟst! I гead your blog fairly
  oftewn аnd you are always coming out witһ some gret stuff. I will shares this on mу facebook, іnstagram and some of my loyalty followers.

  Great jobs! Keep work it with іt.

 34. ardiation napsal:

  You actually make it seem so easy together with your presentation but I find this topic to be really something that I feel I would never understand.

 35. opsturer napsal:

  Pretty! This has been an incredibly wonderful article.Thanks for supplying these details.

 36. owodywoo napsal:

  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.Will probably be back to get more. Thanks

 37. pinrmuepl napsal:

  Супер давно искал

 38. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted tosay that I have really enjoyed surfing around your weblog posts.

 39. This design is steller! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.

 40. Randallevody napsal:

  I’m really happy to have discovered such a nice site, it is completely everything my friend and I continually hoping for. The knowledge here on the webpage is very needed and will help my family and friends twice a week. It looks like everyone has a large amount ofamazing of detailed information about the things I am always studying and the other links and information really exibits it. Typically i’m not on the internet all day long though when my group get an opportunity we are always avidly searching for this kind of factual information and stuff similarly concerning it. I have several of my relatives that have acquired an interest about this due to what I have put together of the subject and they are more than likely to be visiting this web site as it’s an excellent learning place. I am also fascinated in government issues and how to deal with the new turns and twists in climate change as well as searching for popular sports betting companies to satisfy making residual income.

 41. LutherVib napsal:

  Hi, I’ve been visiting your website a few times and decided to give you some positive feedback because I find it very useful.

 42. hwolesaling napsal:

  I do accept as true with all of the concepts you have presented for your post.They are very convincing and will certainly work. Nonetheless,the posts are very quick for starters.

 43. htereabout napsal:

  Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone!Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to allyour posts! Carry on the fantastic work!

 44. rpehistoric napsal:

  It’s remarkable in favor of me to have a web site, which isvaluable designed for my know-how. thanks admin

 45. atciturn napsal:

  That is the first time I frequented yourweb page and so far? I surprised with the research you made to create this particular publish extraordinary.Fantastic process!

 46. rpecocious napsal:

  Do you offerguest writers to write content in your case? I wouldn’t mind writing apost or elaborating on most of the subjects you write about here.Again, awesome web log!

 47. orundabout napsal:

  I quite like looking through a post that will make people think.Also, thanks for allowing me to comment!

 48. psendthrift napsal:

  Does your blog have a contact page? I’m having trouble locatingit but, I’d like to shoot you an e-mail.

 49. hwoawhoop napsal:

  Thank you, I’ve recently been looking for info approximately this subject for a while and yours is the best I have came upon till now.However, what in regards to the conclusion? Are you sure about the supply?

 50. wsitching napsal:

  It’s going to be ending of mine day, however before ending I am reading this fantasticpiece of writing to improve my know-how.

 51. evrmiform napsal:

  You understand so muchits almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).You certainly put a fresh spin on a subject that’s been written aboutfor ages.

 52. Jordansmutt napsal:

  I just found this blog and have high hopes for it to continue. Keep up the great work, its hard to find good ones. I have added to my favorites. Thank You.

 53. awrrantor napsal:

  Hello there! This article could not be written anybetter! Looking through this article reminds me of my previousroommate! He constantly kept talking about this.

 54. eprsonel napsal:

  Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too wonderful.

 55. opintless napsal:

  Pretty! This has been an incredibly wonderful article.Thanks for providing this info.

 56. Michaeldit napsal:

  This post is genuinely incredible. I really like this post. It is remarkable among different posts that I ve read in a long time. You shake for this alright post. I genuinely welcome it.

 57. EdwinQuant napsal:

  We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post.

 58. asvagery napsal:

  material as you did, theinternet will be much more useful than ever before.

 59. ismplistic napsal:

  Thank you for any other excellent article. Where else may anybody get that kind of infoin such a perfect method of writing? I have apresentation next week, and I am on the search forsuch information.

 60. Rogerstida napsal:

  Uncommon tips and clear. This will be to a great degree supportive for me when I get a chance to start my blog.

 61. rtespass napsal:

  I used to be suggested this web site by way of my cousin.I’m now not sure whether this submit is written by way of him as no oneelse understand such exact about my difficulty. You are amazing!Thanks!

 62. RichardElore napsal:

  There is so much in this article that I would never have thought of on my own. Your content gives readers things to think about in an interesting way.

 63. Jerrycheri napsal:

  It’s rare knowledgeable men and women for this topic, but you be understood as what happens you’re referring to! Thanks

 64. nuchristian napsal:

  What’s up, I check your new stuff daily. Your writingstyle is witty, keep doing what you’re doing!

 65. erappear napsal:

  I’ve been browsing online greater than three hours today, yet I by nomeans discovered any fascinating article like yours. It’s pretty worth enough for me.In my opinion, if all website owners and bloggers made excellent content

 66. CharlieSoirl napsal:

  I want to to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every little bit of it.I have you bookmarked to check out new stuff you post…

 67. etnantry napsal:

  Hey there I am so thrilled I found your webpage,I really found you by error, while I was searching on Google for something else.

 68. MichaelOxita napsal:

  Pretty good post. I have just stumbled upon your blog and enjoyed reading your blog posts very much. I am looking for new posts to get more precious info. Big thanks for the useful info.

 69. uvlgarity napsal:

  Marvelous, what a webpage it is! This webpage presents helpful information to us, keepit up.

 70. Brucewed napsal:

  I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people. Thanks for sharing the information keep updating, looking forward to more posts.

 71. Vincentallob napsal:

  Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative.

 72. utmultuary napsal:

  Hallo, Ich finde den Aufbau der Webseite sehr gut.Macht bitte weiter so.

 73. RichardMum napsal:

  I exactly got what you mean, thanks for posting. And, I am too much happy to find this website on the world of Google

 74. briskstool napsal:

  You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.I can not wait to read far more from you.

 75. wayHappiness napsal:

  I will forward this post to him.Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 76. skeleton napsal:

  It’s remarkable in favor of me to have a web site, which isvaluable designed for my know-how. thanks admin

 77. IRSCO napsal:

  I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website.

 78. kettle napsal:

  It’s very easy to find out any matter on web as compared to books, as I found this post atthis site.

 79. endowed napsal:

  I think this is among the most important infofor me. And i’m glad reading your article. But should remarkon some general things, The website style is ideal.

 80. sway napsal:

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyrightinfringement?

  • Radek Trojan napsal:

   I don’t bother with plagiarism. These are things that others should learn. And if someone wants to brag about someone else’s work, that’s his problem. Not mine problem. 🙂

 81. restraint napsal:

  Thanks for ones marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you can be a great author.

 82. dirt napsal:

  Better technology and improvements have made it easier to create reasonable and enjoyable games.

 83. objected napsal:

  If you have any recommendations, please let me know.Cheers!the articles is really excellent : D. Good job, cheers

  • Radek Trojan napsal:

   Když napíšeš otázku, odpovím. Obecné doporučení. Raduj se ze života! To uzdravuje. Třeba si přečti článek: „ODPUŠTĚNÍ – Univerzální lék, který máme v sobě“.

 84. objected napsal:

  Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this site, andyour views are fastidious in support of new viewers.

 85. endowed napsal:

  Hi! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?My web site looks weird when browsing from my iphone 4

 86. boards napsal:

  This reminds me of the other comment I was looking at earlier.Will you please drop me a mail?

  • Radek Trojan napsal:

   Přečti si celý tento článek: „Solfeggio frekvence – souhrnný přehled vlastností jednotlivých frekvencí“, a tím mi poskytneš svou adresu do databáze. Pak ti budu mé e-maily posílat. Ale neposílám e-mail často.

 87. endowed napsal:

  Very good website you have here but I was curious if you knew of any community forums that cover the same topics talkedabout in this article?

 88. objected napsal:

  I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.I really enjoyed what you had to say.

 89. proportions napsal:

  Hy Pretty! This has been an incredibly wonderful post. Thank you for supplying this info. systems for many who love to have a lot of activities available to them.

Komentáře nejsou povoleny.