Náš mozek produkuje mozkové vlny ve frekvenčním rozsahu přibližně 0,5 až 100 Hz. Souvisí to se stavem našeho vědomí a způsobem vnímání reality. Právě změněné stavy vědomí jsou využívány při meditacích, léčení i při NLP (neurolingvistickém programování). Celý frekvenční rozsah mozkových vln je rozdělen celkem do pěti oblastí.
Gama (30 – 100 Hz)
Vlny Gama jsou vzácné a většina lidí tohoto vědomí dosahuje jen výjimečně a jen několikrát za život. Experimenty prokázaly souvislost s transcendentálními duševními stavy, které zažívají duchovně vyspělí jedinci
Beta (14 – 30 Hz)
Mozkové vlny Beta souvisí s běžným stavem vědomí, tedy naším vědomým úsilím, běžnou čilostí, logickým myšlením, se schopností koncentrovat se, a s běžnou mentální aktivitou. Vyšší úrovně beta však mohou vést ke stresu, úzkosti a neklidu. Většina lidí tráví převážnou část bdělého stavu v hladině Beta. Tento stav je velmi důležitý pro naše fungování v rámci běžného každodenního života.
Alfa (8 – 14 Hz)
Mozkové vlny Alfa souvisí s vysoce uvolněným stavem vědomí. Například když používáte svou fantazii, tyto frekvence posilují vaši představivost. Vědomí ve stavu Alfa redukuje stres a vy se můžete soustředit na přijímání nového. Velké množství Alfa vln vzniká především při meditaci.
Théta (4 – 8 Hz)
Vln Théta dosahujeme během lehkého spánku nebo lucidního snění, včetně REM fáze spánku. Dosahujeme jich také při hluboké meditaci. Projevují se v rámci našeho podvědomí, v němž je mysl schopna hlubokého porozumění, pokročilé intuice a léčení. U většiny dětí vlny théta převažují.
Delta (0,5 – 4 Hz)
Tyto frekvence dosahujeme za hlubokého, bezesného spánku. Tento stav je bránou do kolektivního podvědomí. Informace přijímané v tomto stavu nejsou dostupné na vědomé úrovni.
Různí autoři uvádějí mírně odlišné členění. To je dáno tím, že se stavy vědomí mírně překrývají. A to souvisí s fyziologií mozku.
Podívejte se na zajímavé Binaurální programy, které vám navodí změněný stav vědomí i když sami meditovat neumíte.
Komentáře nejsou povoleny.