fbpx

Relaxační meditace

Jak relaxovat a některé průvodní jevy

Slovo relaxace je v současné době poměrně frekventované a obecně je chápáno jako odpočinek. Odpočívat se dá mnoha způsoby. Do českého jazyka se však dostalo původně s užším významem uvolňování. V tomto textu budu toto slovo používat ve významu uvolňovat napětí.

Napětí těla i vědomí je způsobené stresem, tedy velkým tlakem, kterým nás zatěžují každodenní situace. Takto vzniklé napětí lze samozřejmě uvolnit odpočinkem, ale né vždy se pouhým odpočinkem zbavíme veškerého napětí.

Můžeme ležet a nic nedělat, pokud je však naše mysl stále pod nějakým tlakem okolností, prostě si moc neodpočineme. Pro úplný odpočinek je potřeba uvolnit napětí těla i mysli. Právě pro maximální uvolnění těla i mysli jsou určeny relaxační meditace.

Připravil jsem pro vás tři relaxační meditace v podobě zvukových souborů MP3. První dvě jsou dlouhé kolem 9 minut. První je pro poslech bez sluchátek, pro druhou nahrávku je vhodné použít sluchátka. Třetí nahrávka je zkrácenou první verzí (něco přes 6 minut).

Při poslechu se snažte nepřemýšlet. Místo toho se pokuste vnímat hudební podklad a pozorně vnímejte jednotlivé pokyny.

Pokyny vás povedou k přenesení pozornosti na konkrétní části těla. Kdo nemá žádnou zkušenost s prováděním meditační relaxace, tomu doporučuji následující.

Například si zkuste převést pozornost na chodidlo. To se dá dělat i tak, jako byste se na chvilku stali svým chodidlem. Zkuste si to. Když se to nedaří, nevadí. Není to na škodu a alespoň vás už tento pokyn při meditaci nevyvede z míry. Časem na to určitě přijdete.

Někteří lidé, při provádění relaxace, pociťují při uvolňování, mírné mravenčení. Nebojte se toho. To se jen radují vaše buňky, že jim konečně věnujete svou pozornost. Někomu se radují buňky potichu a méně bouřlivě, ale věřte mi – při relaxaci se vždycky radují.

Slovo meditace ve spojení relaxační meditace, by vás také nemělo tížit. Meditovat znamená vědomě omezovat přemýšlení tím, že se soustředíte na konkrétní věc.

Jen pro doplnění. Jogínská meditace je snaha o zastavení produkce myšlenek. Začínající jogíni toho dosahují tak, že se soustředí na konkrétní bod, většinou na plamen svíčky. Ti pokročilejší pak dosahují stavu, kdy ve svém vědomí nemají žádné myšlenky ani žádné soustředění.

Poloha Lotosový květ je pouze tradiční poloha těla k meditaci východních kultur. Je to rituál, který je účinný, ale není bezpodmínečně nutný. Meditovat se dá i při jednoduché činnosti a v jakékoliv poloze.

Při relaxační meditaci nemusíte meditovat. K tomu účelu slouží hudební podklad nahrávky. Postačí ho vnímat tak, že se do hudby zaposloucháte a přitom provádíte pokyny, které slyšíte.

Účelem těchto nahrávek je zbavit vaše tělo a vaši mysl napětí, které se nahromadilo během dne. Když budete relaxaci provádět pravidelně, časem zjistíte, že umíte relaxovat i během dne. Pravidelný poslech na vás bude mít pozitivní vliv. Budete se cítit odpočatí a plní energie.

Volba nahrávky závisí na tom, zda máte pohodlná sluchátka, nebo zda vás ruší či neruší okolí. Podle situace tedy začněte dvojkou nebo jedničkou. Trojku si nechte na pozdější dobu, až získáte určitou zkušenost s relaxací.

Přeji vám příjemný poslech.

Před odesláním vyplněného formuláře si přečtěte naše zásady o Ochraně osobních údajů.
Odesláním formuláře vyjadřujete, že jste se s těmito zásadami seznámili.

Jednou až dvakrát do měsíce Vám budeme zasílat informace o novinkách v našich meditacích a jedenkrát měsíčně přehled nových článků z našeho blogu. Ochrana Vašich osobních údajů je pro nás na 1. místě. Seznamte se s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Více tématických meditací můžete získat tady. >>>