fbpx

Vnitřní útočiště

Návod k meditaci

Co je Vnitřní útočiště a k čemu je to dobré?

Vnitřní útočiště je taková zvláštní představa místa (prostoru), kde je vám příjemně, kam si chodíte odpočinout a uklidnit se, když se dostanete do stresu. Můžete tady meditovat. Můžete se tady léčit. Toto místo je také zvláštní tím, že se tady můžete setkávat se svým vnitřním rádcem a můžete s ním tady také řešit věci, se kterými si nevíte rady nebo které se vám zatím nepodařilo vyřešit.

Toto vnitřní útočiště si můžete vytvořit podle vašich představ tak, abyste se tady cítili bezpečně. Jak se dá představovat a co to je představovat si, se můžete dočíst v článku na mém blogu.>>>

Já osobně jsem si vytvořil Vnitřní útočiště už dávno, na jednom setkání přechodu po žhavých uhlících a od té doby se tam někdy setkávám se svým vnitřním rádcem.

Přicházím na louku s lavičkou s výhledem na planinu podobnou louce plné voňavých květin, a když jsem pro vás připravoval meditační nahrávku k vytvoření Vnitřního útočiště, dosadil jsem si tam dřevěný srub. Mám rád dřevěné sruby. Pěkně voní a jsou příjemné na pohled.

To, jak bude vaše vnitřní útočiště vypadat, záleží jen a pouze na vás. Při meditaci vás můj hlas povede tak, abyste si vytvořili váš příjemný prostor. Nejdříve si pustíte meditaci s názvem „První návštěva útočiště, kde si budete útočiště vytvářet.

Nemusíte mít obavu, že byste to nesvedli. Mezi jednotlivými pokyny jsou dostatečně dlouhé pauzy, abyste si příslušné představy stihly vytvořit. Tuto nahrávku doporučuji k poslechu jen jednou. Pouze ve výjimečných případech je možné si ji poslechnout znovu. To už ale hrozí, že to co jste si vytvořili při prvním poslechu změníte a to není dobré.

Pro další procvičování návštěvy již vytvořeného útočiště, jsem pro vás připravil druhou meditaci s názvem „Další návštěva útočiště“. Tu můžete používat libovolně dlouho.

Než se pustíte do prvního poslechu, doporučuji vám vyhledat klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit. Tam se uvelebte a zavzpomínejte na krásné chvíle z vašeho dětství, zavzpomínejte na příjemně strávené dovolené a na pěkné chvilky se svými přáteli. Jste-li mladšího věku, doporučuji opatrnost ve vzpomínkách s životním partnerem.

Jakmile projdete své příjemné vzpomínky, ještě se na chvilku uvolněte a pak si pusťte první meditaci. Zaposlouchejte se do hudebního podkladu meditace a pusťte svou fantazii na procházku. Snažte se zachytit první představu po příslušném pokynu a pokud možno, nesnažte se ji nahradit jinou, vhodnější představou.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ta první představa je ta nejvhodnější, ať vám připadá jakkoliv nesmyslná nebo méně vhodná. Prostě se nechte unášet svou fantazií. Vaše útočiště můžete kdykoli později doplnit o další prvky, které vás napadnou. O tom, co je představivost a jak si můžete představovat i když nevidíte obrazy, je článek na mém blogu.>>>

Já, při svém vytváření útočiště začal s mlhou, která se postupně rozestupovala, a později jsem pár věcí přidal. Základ byste však už měnit neměli. U první meditace se pokuste vytvořit a udržet první pohled do vašeho útočiště. Když se vám to povede, nepouštějte si již první nahrávku a přejděte rovnou k druhé.

Nesnažte se však o představu za každou cenu. Teprve když se vám nepodaří ani základní představa, počkejte na další večer a znovu si projděte přípravu na první návštěvu a poté si znovu pusťte první nahrávku.

Jakmile budete mít alespoň dvě návštěvy útočiště za sebou, můžete si následující den před spaním zkusit návštěvu nejdříve bez poslechu meditace a pak podle vašeho pocitu se rozhodněte, zda si meditaci poslechnete hned nebo až další den. Pak už je to jen na vás. Druhou nahrávku můžete používat, jak dlouho chcete a kdykoli budete mít chuť, čas a klid k poslechu.

Když se vám podaří své vnitřní útočiště navštívit bez nahrávky, můžete ho začít používat k odpočinku, k nabrání nových sil i k léčení. Zhruba po dvou týdnech by vám už návštěva bez nahrávky měla jit snadno. A to je čas, abyste se setkali se svým vnitřním rádcem.

Meditaci - Setkání s vnitřním rádcem vám pošlu sice už za týden, ale mějte trpělivost a nespěchejte s tímto prvním setkáním. Pokud se svému útočišti budete věnovat denně, bude vám týden stačit. Vím však, že né vždy je člověk denně dobře naladěný a častokrát to prostě každý den není možné.

Pro první setkání se svým vnitřním rádcem, byste se však měli rozhodnout až poté, co vám návštěva vnitřního útočiště půjde zlehka i bez meditační nahrávky.

Meditace k vytvoření Vašeho Vnitřního útočiště si můžete stáhnout pod článkem pomocí tlačítek.

Stažené nahrávky si můžete uložit do libovolného zařízení, které umí přehrávat zvukové soubory MP3. Při poslechu se sluchátky je meditace účinnější, ale fungovat bude i při poslechu bez sluchátek. Důležité je, abyste se cítili pohodlně a nebyli jste při poslechu nikým rušeni.

Přeji vám tedy úspěch a hodně příjemných chvil, strávených ve vašem vnitřním útočišti.

Kdykoliv budete cítit, že potřebujete poradit, využijte připravený kontaktní formulář a dotaz mi napište. Můžete mi také napsat e-mail na adresu radek@radek-trojan.cz.

Budu rád, když se semnou podělíte o své zkušenosti s vytvářením vašeho vnitřního útočiště.